Mon-Fri: 9am - 5pm

24th August 2016  

MEDIA RELEASE  

 2016 AWARDS OF EXCELLENCE FINALISTS ANNOUNCED  

Group Training Australia WA Inc (GTA WA) has today announced the finalists of the 2016 Awards of Excellence recognising top apprentices and trainees that are employed by a group training organisation (GTO) in Western Australia.  It also recognises the important part that host employers play in supporting the training that an apprentice or trainee receives during their studies.

Chairman, Stuart Diepeveen said “Group Training is unique by the fact that the apprentices or trainee is employed by the GTO who organises all theory with on-the job employment and training being provided by host employers within the industry.

“The 2016 Awards of Excellence event is a celebration of the top young men and women who have committed themselves to achieving excellence in their chosen career.

“The independent panel of judges looked at education and work performance, personal skills and more importantly how individuals were applying this knowledge into real workplace situations.

“Regardless of which finalist wins each of the categories, they are all great ambassadors for group training and should be proud of their achievements thus far.

 The event will be an exciting networking opportunity for apprentices, trainees, group training organisations, host employers and industry.

Mr Matt Taylor MLA, Member for Bateman will represent the Minister for Training and Workforce Development the Hon Liza Harvey MLA at the event to hand out the winning prizes.

We are very proud to announce that AustralianSuper is the main event sponsor while AMA Apprenticeship and Traineeship Services together with Woodside Energy Ltd are award sponsors for the evening.  AustralianSuper has been a long time supporter of the Awards showing their commitment to the workforce of the future.

Tickets are now available for purchase at $65 per head http://grouptrainingwa.com.au/media-release/2016-awards-of-excellence-ticket-purchase-form/

                                                                                                                                                                 

2016 AWARDS OF EXCELLENCE FINALISTS AND THEIR GROUP TRAINING ORGANISATIONS

2016 School Based Apprentice/Trainee of the Year Finalists          

Tehlia

Graziani

Certificate II in Hospitality Operations

Hospitality Group Training

Mikey

Cox

Certificate II in Agriculture

Kimberley Group Training

2016 Indigenous Apprentice/Trainee of the Year Finalists   

Nyima

McNamara

Certificate III in Electrotechnology

Electrical Group Training

Raymond

Charles

Certificate III in Conservation and Land Management

Kimberley Group Training

Jacinta

Martin

Certificate II in Hospitality

Kimberley Group Training

2016 Host Employer of the Year Finalists  

Rise - Your Community Support Network

Health Training Australia

Knowles Plumbing

MPA Skills

ACB Contracting

The Apprentice and Traineeship Company

2016 Trainee of the Year Finalists 

Brendan

Sobczak

Certificate III Process Plant Operations

Energy Apprenticeships Group/Apprenticeships Australia

Jacinta

Lakin

Certificate III in Aged Care

Health Training Australia (Inc)

Ben

Skeen

Advanced Diploma of Engineering

Energy Apprenticeships Group/Apprenticeships Australia

2016 Apprentice of the Year Finalists 

Alex

Sweeney

Certificate III in Plumbing

MPA Skills

Jake

Byrne

Certificate III in Electrotechnology Electrician

Energy Apprenticeships Group/Apprenticeships Australia

Robert

Southwell

Certificate III in Carpentry and Joinery

The Apprentice and Traineeship Company

 

 

 

                                                                                                                                                                                  

© Copyright 2017 Apprentice Employment Network (WA) Inc.
Site by Epic IT