Mon-Fri: 9am - 5pm

     MEDIA RELEASE - 2018 AWARDS OF EXCELLENCE FINALISTS ANNOUNCED

Apprentice Employment Network WA Inc (AENWA) has announced the finalists of the 2018 Awards of Excellence. The Awards are an opportunity to celebrate the outstanding achievements of apprentices and trainees who are employed by a Group Training Organisation (GTO) in Western Australia and the contribution of their host employers.

Chairman, Stuart Diepeveen said “the 2018 Awards of Excellence event is a celebration of the top young men and women who have committed themselves to achieving excellence in their chosen career. Regardless of which finalist wins each of the categories, they are all great ambassadors for group training and should be proud of their achievements thus far.”

The Hon Sue Ellery MLC, Minister for Education and Training, will be presenting finalists and winners with their certificates and trophies when the winners are announced at the Awards Presentation to be held on Friday October 12th.

We are very proud to announce that AustralianSuper is the main event sponsor and AMA Apprenticeship and Traineeship Services together with Woodside Energy Ltd are award sponsors for the evening.

2018 Finalists And Their Group Training Organisations:

School Based Apprentice/Trainee of the Year Finalists

Neko Rogers

MEGT

Sodexo Remote Site Services Australia

Kate Pyburne

The Apprentice and Traineeship Company

Shire of Harvey Visitors Centre

      

      Indigenous Apprentice/Trainee of the Year Finalists

Jalana Spratt

Health Training Australia

Rise Network

Tahleisha Bennell-Mustica

The Apprentice and Traineeship Company

South West Community Legal Centre

Caleb McDonald

Programmed Skilled Workforce

Shell Australia

      

      Host Employer of the Year Finalists

Langham Auto Engineers

MTAWA Automotive Institute of Technology

Master Cabinets

The Apprentice and Traineeship Company

Pretl and Williams

MPA Skills

     

      Trainee of the Year Finalists

Cassandra Bromley

MEGT

Downer EDI Engineering Power

Courtney Minto

The Apprentice and Traineeship Company

St Mary MacKillop Catholic College

Caitlin Sugget

The Apprentice and Traineeship Company

The Apprentice and Traineeship Company

     

      Apprentice of the Year Finalists

Terah-Jade Cross

MPA Skills

Pretl and Williams

Michael Holmes

MTAWA Automotive Institute of Technology

Automotive Insight

Jeremy Plumb

MEGT

Chevron Australia

Ruth Jones

Programmed Skilled Workforce

Shell Australia

© Copyright 2019 Apprentice Employment Network (WA) Inc.
Site by Epic IT